Samobójstwa wśród dzieci.

Samobójstwa wśród dzieci.

    Coraz więcej jest prób samobójczych wśród dzieci. Podejmują je nawet 7-latki 

Od początku stycznia do końca listopada ubiegłego roku aż 1339 nastolatków próbowało popełnić samobójstwo — wynika z danych Komendy Głównej Policji. To prawie 500 prób więcej niż przez cały 2020 r. Te liczby dotyczą również naprawdę małych dzieci. W przedziale wiekowym od 7 do 12 lat prób samobójczych było 51. 

  • Porównując dane Komendy Głównej Policji z niecałego 2021 r. do całego 2020 r., wynika, że w zeszłym roku było prawie 500 prób samobójczych więcej 
  • Od stycznia do końca listopada 2021 r. życie odebrało sobie 47 dziewczynek i 72 chłopców, czyli 119 dzieci. 
  • — Pamiętajmy, że osoba zagrożona samobójstwem może mówić o popełnieniu samobójstwa, mieć problemy z jedzeniem i spaniem, drastycznie zmieniać swoje zachowanie, czy wycofywać się z kontaktów towarzyskich — przekazał rzecznik KGP Mariusz Ciarka 
  • — Nie ignorujmy takich zachowań. Szczera rozmowa i pomoc specjalisty mogą uratować czyjeś życie. Okażmy zrozumienie i chęć pomocy — dodał 

  

        Według danych Komendy Głównej Policji od początku stycznia do końca listopada w Polsce doszło do 1339 prób samobójczych dzieci i nastolatków w wieku od 7 do 18 lat. W zeszłym roku aż 962 dziewczynek próbowało odebrać sobie życie. Z danych KGP wynika, że w przedziale wiekowym od 7 do 12 lat takich prób było 51, a w grupie wiekowej od 13 do 18 lat — aż 911. 

W przypadku chłopców w wieku od 7 do 18 lat policjanci w zeszłym roku odnotowali 377 prób samobójczych. 353 przypadki dotyczyły chłopców w przedziale wiekowym od 13 do 18 lat, a 24 — chłopców w wieku 7-12 lat. 

 

       Najwięcej prób w zeszłym roku wśród dziewczynek w przedziale wiekowym 13-18 lat było w województwie pomorskim (187), śląskim (132) oraz małopolskim (106). Najmniej natomiast było w woj. opolskim (7), lubuskim (9) i kujawsko-pomorskim (25). Z kolei wśród chłopców w tym samym przedziale wiekowym najwięcej przypadków, gdy próbowali odebrać sobie życie, policjanci odnotowali w województwie pomorskim (73), śląskim (47) i łódzkim (38). Najmniej w województwie opolskim (3), lubuskim (4) i kujawsko-pomorskim (5). 

 

Od stycznia do końca listopada 2021 r. życie odebrało sobie 47 dziewczynek i 72 chłopców. 

 

Rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka wskazał, że według policyjnych statystyk każdego dnia w Polsce śmiercią samobójczą ginie kilkanaście osób. — Pamiętajmy, że osoba zagrożona samobójstwem może mówić o popełnieniu samobójstwa, mieć problemy z jedzeniem i spaniem, drastycznie zmieniać swoje zachowanie, czy wycofywać się z kontaktów towarzyskich — przekazał inspektor. 

 

— Osoba zagrożona samobójstwem mogła wcześniej podejmować próby pozbawienia siebie życia lub okaleczać się. Jedną z przyczyn samobójstwa mogą być również doświadczenia utraty, między innymi bliskiej osoby, ale również ważnych dla niej wartości, planów czy idei — tłumaczył policjant. Wskazał, że osoby planujące popełnić samobójstwo często dają sygnały ostrzegawcze, cicho wołając o pomoc. 

 

— Nie ignorujmy takich zachowań. Szczera rozmowa i pomoc specjalisty mogą uratować czyjeś życie. Okażmy zrozumienie i chęć pomocy. Pamiętajmy, że nie ma sytuacji bez wyjścia i nikt nie pozostaje sam.  

 

Zawsze można liczyć na pomoc, choćby dzwoniąc pod numery telefonów:

  

telefon Zaufania dla Dorosłych – 116 123,  

 

telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111,  

 

dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12  

 

 

Informację przygotowała psycholog- mgr Dorota Mućk