Smoczek – przyjaciel, a może wróg?

Po co dziecku smoczek? Między innymi po to, żeby pomóc w zaspokojeniu silnego odruchu ssania. Są dzieci, u których potrzeba ta jest tak silna, iż nie da się jej zaspokoić jedynie piersią mamy. Smoczek pomaga w opanowaniu emocji, frustracji, w wyciszeniu i zasypianiu malca. Bardzo często zalecany jest wcześniakom i dzieciom z różnymi problemami. Ułatwia on przetrwanie procedur medycznych, pomaga odciąć się od pełnego bodźców świata zewnętrznego. Ćwiczy mięśnie i umiejętności, które będą potrzebne, gdy dziecko zacznie ssać pierś.

Jednak może być powodem problemów np. z wymową, kondycją zębów i zgryzem. Ważne, by nie przeszkadzał w prawidłowym oddychaniu i połykaniu śliny. Tak naprawdę, to nie smoczek jest źródłem kłopotów, a sposób w jaki był używany. Podawany zbyt często , niewymieniany, źle dobrany rozmiarem, maczany w słodkich napojach. Jeżeli będzie się unikać wymienionych błędów smoczek nie wyrządzi dziecku krzywdy . Może zaś pomóc maluchowi i rodzicom.

Wybór smoczka uspokajającego dla dziecka nie jest prosty. Rynek oferuje wiele kształtów i kolorów, a smoczki różnią się nie tylko rozmiarem. Koniecznie należy wybrać taki, który będzie zgodny z wiekiem malca.

Smoczki będą różniły się kształtem tarczy (ważne by w żaden sposób nie uciskała ona nosa). Może być okrągła, eliptyczna czy w kształcie motylka lub kwiatka). Specjalnie opracowane kształty tarcz zapewniają dziecku komfort i zabezpieczają przed odparzeniem skóry wokół ust. Jedne będą posiadały uchwyt, inne nie. Część będzie wyposażona w pudełeczko, a część będzie miała sprytne wieczko, które zatrzaśnie się, gdy smoczek spadnie zapobiegając jego zabrudzeniu. Różnice widoczne są też w ilości i rozmiarze otworów wentylacyjnych w tarczy. Wentylacja musi być. Im jest więcej otworów i im są większe, tym lepiej. Są też smoczki otoczone tzw. „perłami sensorycznymi”, które mają imitować brodawkę sutkową mamy. Jednak najistotniejsze są różnice dotyczące „gumki”.

 

Tu rozróżniamy podział na:

smoczki silikonowe – bezbarwna , bezwonna i bezsmakowa gumka; trwała, nie odkształca się;

smoczki lateksowe, kauczukowe – są brązowe. Naturalny kauczuk jest bezpieczny, przyjemny, miękki, przypomina sutek, ale ma swój zapach i smak. Smoczki lateksowe szybciej się zużywają, „rozciągają” i odkształcają. Zdarzają się też sytuacje, gdy kauczuk wywołuje reakcję alergiczną. Po pewnym czasie gumka matowieje i staje się mniej estetyczna.

Drugi istotny podział wynika z kształtu gumki ,tu wyodrębniamy:

smoczki okrągłe – gumka w nich jest okrągła, nieco przypomina żarówkę czy wisienkę;

smoczki płaskie lub symetryczne – spłaszczone po obu stronach tak, że nie ma różnicy, jak umieści się smoczek w buzi;

smoczki anatomiczne lub inaczej smoczki ortodontyczne – mają kształt nawiązujący do kształtu sutka podczas ssania, są nieco wypukłe na górze, płaskie od spodu. Smoczek anatomiczny dopasowuje się do kształtu buzi dziecka i uznawany jest za taki, który nie powoduje wad zgryzu . Wręcz przeciwnie, wspomaga jego prawidłowy rozwój.

smoczki dynamiczne – to smoczki, które mają prowokować właściwy tzn. naturalny sposób ssania. Rozciągają się i kurczą w rytmie dziecięcego ssania. Bardziej miękkie w części, która znajdzie się w buzi, nieco twardsze u nasady. Rozciągają się i kurczą imitując „zachowanie piersi” podczas karmienia i dopasowując się do indywidualnego rytmu ssania dziecka. Dzięki temu smoczek nie zaburzy prawidłowego odruchu i nie będzie przeszkadzał w karmieniu piersią.

 

Coraz popularniejsze są smoczki jednoczęściowe.  Odlane w całości: tarcza, uchwyt i główka, są bardzo bezpieczne i higieniczne. Brak trudno dostępnych szczelin, łączeń zakamarków, które trudno byłoby myć. Całe wykonane z naturalnego kauczuku, są miękkie i mogą służyć jako gryzak.