Ferie czas START – propozycje spędzania czasu wolnego w domu

Ferie czas START – propozycje spędzania czasu wolnego w domu

Ferie czas START – propozycje spędzania czasu wolnego w domu

Ferie w domu nie muszą być nudne, czas zimowej przerwy może służyć nie tylko wypoczynkowi, ale również rozwijaniu zainteresowań i kreatywności. Przy planowaniu zimowych rozrywek należy wziąć pod uwagę wiek naszej pociechy, temperament oraz upodobania.

 

Oto kilka propozycji jak można efektywnie spędzić wspólny czas w domu:

 

 

 

1. W zdrowym ciele zdrowy duch.
Aktywność fizyczna, m.in. spacer po lesie potrafi skutecznie oczyścić umysł. Brak aktywności fizycznej powoduje gorsze skutki niż nieodpowiednia dieta.

W krajach skandynawskich aktywność fizyczna jest ważnym elementem terapii antydepresyjnych i przeciwlękowych.

 Ruch działa terapeutycznie!

 

 

 

2.Gry planszowe.

Gry planszowe integrują oraz uczą rywalizacji i oswajają dzieci z przegrywaniem. Można sięgnąć po klasyki takie jak „Chińczyk”, „Scrabble”, „Monopoly”, „Jenga”, a także nowsze propozycje, np.: „Pędzące żółwie”, „5 sekund”, „Dobble”, „Story Cubes”.

W Internecie można skorzystać ze stron, gdzie pasjonaci gier planszowych – nauczyciele: www.edugracja.pl, https://wiechowski.znadplanszy.pl/,  jak również rodzice: www.blogojciec.pl – polecą nam najlepsze gry.

 

 

 

 

3. Wspólne czytanie.

Pozwoli nadrobić książkowe zaległości i zarazem obudzi w dzieciach czytelniczego bakcyla. Księgarnie i biblioteki mają szeroką ofertę pozycji odpowiednich dla pociech w każdym wieku. Recenzje książek – autorstwa rodziców i samych dzieci – znajdziemy np. w serwisie lubimyczytac.pl. 

 

 

 

4. Kuchnia nie taka straszna.

Nie bójmy się też zabrać dzieci do kuchni. Wspólne pieczenie lub nauka gotowania będzie dla nich doskonałą zabawą i kolejną okazją do spędzenia czasu w rodzinnym gronie oraz nabywania nowych umiejętności.

 

 

 

5. Kreatywność górą.

Ferie to czas na rozwój kreatywności naszych dzieci. Sprawdzą się m.in. wspólne przygotowywanie teatrzyku: robienie scenografii, strojów, odgrywanie ról czy tworzenie biżuterii lub ubrań, zakończone pokazem mody.

 Można skorzystać z pomocy innych rodziców, którzy swoimi pomysłami na kreatywne zabawy dzielą się w Internecie, np. www.dzieciakiwdomu.pl czy www.mojedziecikreatywnie.pl.

 O rozwoju wyobraźni i zabawach ją pobudzających można przeczytać w artykule na portalu edustrefa.indywidualni.pl.

 

 

6. Śmiech to zdrowie.

Wspólne opowiadanie sobie dowcipów czy zabawnych historyjek z własnego życia w gronie rodzinnym to doskonała okazja do odreagowywania napięć i zacieśniania więzi rodzinnych.

 

 

Zespół psychologów PP-P Węgrów