Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Węgrowie oferuje pomoc w wyborze kierunku kształcenia i zawodu poprzez następujące działania:
Uczniom
- Badanie uzdolnień
- Badanie temperamentu i osobowości
- Badanie preferencji i zainteresowań zawodowych
- Badanie predyspozycji zawodowych
- Udostępnianie informacji o zawodach i ścieżkach edukacyjnych w różnych typach szkół ponadpodstawowych oraz kierunków studiów (informatory o zawodach, teczki o zawodach, ulotki o zawodach, informatory o studiach wyższych, informatory o szkołach ponadpodstawowych)
- Wydawanie opinii uczniom z przeciwwskazaniami zdrowotnymi do wyboru zawodu o pierwszeństwie przyjęcia do wybranego typu szkoły ponadpodstawowej
Nauczycielom
- Prowadzenie zajęć zawodoznawczych (warsztaty ) z grupą klasową celem właściwego wyboru szkoły i zawodu
- Prowadzenie zajęć grupowych z preorientacji zawodowej w przedszkolu
- Udostępnianie informacji o zawodach i ścieżkach edukacyjnych w różnych typach szkół ponadpodstawowych oraz kierunków studiów
- Rady szkoleniowe
- Konsultacje indywidualne
Rodzicom
- Prelekcje
- Indywidualne porady jak ukierunkować wybór szkoły i zawodu swojego dziecka
- Przydatne, polecane strony internetowe:
www.doradztwo.ore.edu.pl – m. in. bogaty wybór dla nauczycieli przykładowych scenariuszy zajęć z uczniami z zakresu preorientacji, orientacji i doradztwa zawodowego; filmy zawodoznawcze oraz publikacje książkowe z doradztwa zawodowego w pdf.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego – zawiera nazwy wszystkich zawodów, w których kształcą w naszym kraju szkoły branżowe i technika!
- studia.gov.pl – informacje na temat kierunków studiów w Polsce. Portal należy do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
- www.perspektywy.pl – m.in. bardzo ceniony ranking liceów i techników w Polsce, kierunki studiów na uczelniach publicznych, niepublicznych oraz Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych
- barometrzawodow.pl – jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach ( przedstawione są zawody deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe w skali powiatu i województwa)
- psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci – usystematyzowany zbiorem wszystkich zawodów i specjalności występujących, zidentyfikowanych na polskim rynku pracy, zawiera też opisy tych zawodów (wyszukiwarka zawodów).
- YouTube – filmy zawodoznawcze (krótkie filmiki prezentujące określony zawód)
Jak samodzielnie zbadać swoje cechy – predyspozycje zawodowe?
Skorzystaj z poniższych linków:
www.psychologia.net.pl/testy – Kwestionariusz zainteresowań zawodowych
www.16personalities.com – darmowy test osobowości