DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM ?

DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM ?

 

Rodzicu jeśli chcesz zadbać o prawidłowy i wszechstronny rozwój dziecka, pamiętaj że …  

 

Dla prawidłowego rozwoju dziecka nie wystarczy, żeby rodzice rozmawiali z dziećmi, włączali im filmy czy nawet audiobooki  

Czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja  

Podczas czytania jesteśmy blisko, przytulamy dziecko, patrzymy na nie z miłością, poświęcamy mu czas  

Rodzic swoim zachowaniem przekazuje dziecku informację: „Kocham Cię i jesteś dla mnie bardzo ważny”  

Dzięki poczuciu, że jest ważne i kochane, dziecko rozkwita, zaczyna budować wiarę w siebie, życzliwość, empatię, umiejętności społeczne  

Kontakt z książką za pośrednictwem rodzica rozwija mowę dziecka oraz wzbogaca jego wiedzę.  

 

Oto 18 powodów na to, że czytanie dziecku to jeden z największych skarbów, jakie możecie podarować swoim dzieciom, ponieważ czytanie …. 

 1. Buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem. 

Każdy wie, że czas spędzony wspólnie z dzieckiem jest bezcenny, ale nie każdy potrafi go znaleźć i dobrze wykorzystać. Czytanie bajki jest świetnym pretekstem do odłożenia na bok komputera czy smartfonu, dzięki czemu możemy zyskać kilka chwil i w stu procentach cieszyć się swoją obecnością. 

 1. Zaspokaja potrzeby emocjonalne. 

Czytanie bajek sprzyja okazywaniu uczuć. Dzięki przytulaniu lub nawet samej bliskości, która jest nieodłącznym elementem czytania dziecku, zaspokajasz emocjonalne potrzeby swojego malucha. 

 1. Rozwija wyobraźnię. 

Słuchając bajkowych opisów miejsc, bohaterów i historii dziecko ma nieograniczone możliwości rozwoju myślenia obrazem, które z pewnością przyda mu się w późniejszym wieku. 

 1. Wzbogaca język. 

Dzieci podczas słuchania ulubionych bajek z dużą łatwością przyswajają nowe słowa, przez co wzbogacają swoje słownictwo i kształtują swój styl wypowiedzi. 

 1. Zmniejsza wady wymowy. 

Dziecko słuchając czytanych mu bajek oswaja się z żywą mową ludzką, czego nie zastąpią bajki telewizyjne czy słuchowiska. 

 1. Poprawia koncentrację. 

Zrozumienie każdej historii wymaga skupienia. Podczas czytania, dzieci muszą wykazać się większą koncentracją niż w przy innych czynnościach, co znacząco wpływa na jej poprawę. 

 1. Ćwiczy pamięć. 

Każde dziecko ma swoją ulubioną bajkę, której może słuchać bez końca. Podczas kolejnych sesji czytania, rób coraz większe pauzy i zachęcaj dziecko do dopowiadania kolejnych fraz. Szybko zorientujesz się, że Twój maluch pamięta większość tekstu. Taka zabawa wpłynie na szybsze przyswajanie wiedzy w przyszłości. 

 1. Poszerza wiedzę ogólną 

Wiele książek dla dzieci zawiera cenne informacje o otaczającym nas świecie. Dzięki temu, Twoja pociecha może w przyjazny i prosty sposób rozwijać swoją wiedzę ogólną. 

 1. Uczy rozróżniania dobra od zła. 

Bajki są bezcennym źródłem dobrych wzorców, z których Twoje dziecko może uczyć się wartościowych postaw. Pozytywni bohaterowie, z którymi dzieci najchętniej się identyfikują, wpływają na kształtowanie moralności Twojego malucha. 

 1. Kształtuje wrażliwość i empatię. 

Większość bajek opowiada historie, w których bohater na początku doświadcza różnych przykrych sytuacji. Dziecko kibicuje swojemu idolowi w pokonywaniu przeciwności kształtując w ten sposób swoją wrażliwość. Oprócz wrażliwości, dziecko uczy się także empatii. Historie jego ulubionych bohaterów pomagają mu zauważać uczucia innych osób i nieprawidłowe zachowania w swoim otoczeniu. 

 1. Jest znakomitą rozrywką. 

Czytanie dziecku to po prostu fajny sposób spędzania czasu, który pozwala pozbyć się nudy w każdych okolicznościach. 

 1. Zapobiega uzależnieniom od mediów. 

Dzieci „zarażone” czytaniem rzadziej szukają kontaktu z tabletem, telefonem, komputerem. Urządzenia elektroniczne nie stają się dla nich najatrakcyjniejszą formą rozrywki. 

 1. Pomaga w rozwiązywaniu problemów. 

Wśród bajek dla dzieci znaleźć można takie, które mają charakter terapeutyczny i pomagają np. pokonywać dziecięce lęki, wyrażać emocje. 

 1. Pomaga w przełamywaniu tematów tabu. 

Historie z książek są dobrym pretekstem do poruszania trudnych tematów z maluchem. Choroba, śmierć bliskiej osoby czy rozwód rodziców, z którymi zmierza się bohater danej bajki, pozwalają w pośredni sposób porozmawiać z dzieckiem o jego uczuciach. Dawanie odpowiedzi dzieciom na często kłopotliwe dla rodziców pytania dotyczące rozwoju płciowego, czy „Skąd się biorą dzieci?” będzie łatwiejsze z pomocą właściwej lektury książkowej. 

 1. Kształtuje nawyk czytania. 

Maluchy są jak gąbka, która nasiąka tym, co je otacza. Zachowanie rodziców ma ogromny wpływ na nawyki ich dzieci. Jeśli chcesz, żeby Twój syn lub córka sami sięgali po książki w dorosłym życiu, zachęcaj ich do tego już od najmłodszych lat. Jak? Najlepszą motywacją jest dawanie dobrego przykładu, dlatego czytaj dziecku i przy dziecku. 

 1. Motywuje do samodzielnego czytania. 

Dziecko, które dopiero uczy się czytać, bywa niepewne i szybko się zniechęca, kiedy nie potrafi złożyć literek i poznać treści bajki. To właśnie w tym okresie, wspólne czytanie jest szczególnie istotne, ponieważ daje maluchowi niezwykle potrzebną motywację. Aby jeszcze bardziej zachęcić dziecko, możesz się z nim umówić, że na każdej stronie ono czyta jedno słowo lub zdanie, a Ty resztę. 

 1. Rozwija zainteresowania. 

Z książek dziecko może czerpać wiedzę o tym co aktualnie je najbardziej interesuje. Książka pokazana i przeczytana przez rodzica dziecku może rozbudzić jego zainteresowanie jakimś nowym zagadnieniem. 

 1. Rozwija poczucie humoru. 

Zabawne historie bohaterów książkowych dają dużo radości. Pokazują, że nawet na kłopotliwe sytuacje można spojrzeć inaczej, uczą dystansu do siebie. 

 

Co czytać dzieciom? 

Polecam: 

Złotą Listę książek rekomendowanych przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” 

https://calapolskaczytadzieciom.pl/zlota-lista/lista-ksiazek-polecanych-przez-fundacje-abcxxi-cala-polska-czyta-dzieciom/ 

 

Miłych chwil podczas wspólnego czytania! 

 

Opracowała: Beata Rybińska – pedagog, tyflopedagog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Węgrowie