Szanowni Rodzice i Nauczyciele, 

 

Już ponad rok żyjemy w rzeczywistości pandemicznej, w częściowej izolacji, gdzie nauczanie w większości jest prowadzone w szkołach w formie zdalnej.  

Zapraszamy do obejrzenia filmu „W pułapce kamery” (stworzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży), w którym Michał Olszański rozmawia z uczennicą liceum Aleksandrą, oraz psycholożką Katarzyną Miller na temat wyzwań z jakimi muszą się zmierzyć uczniowie i nauczyciele w obecnej sytuacji. Poczucie bycia ciągle obserwowanym, zatarcie granicy między sferą publiczną a prywatną czy brak kontaktu z rówieśnikami przyczyniają się do pogorszenia wyników w nauce, ale też kondycji psychicznej młodych ludzi.  

Ta rzeczywistość jest nowa dla wszystkich, każdy ją odczuwa – także, a może przede wszystkim dzieci i młodzież szkolna. Zostali postawieni w sytuacji, w której kontakt z rówieśnikami, czyli coś co pozwala im się rozwijać, budować własny świat i tożsamość zostało dość gwałtownie zabrane.  

 

Zachęcamy rodziców, nauczycieli i uczniów do posłuchania rozmowy. Link do rozmowy 

W pułapce kamery 

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży prowadzi konsultacje ze szkołami, na temat potrzebnych w tej sytuacji działań. Ma również gotowe programy, które, nawet od jutra, mogą być realizowane z grupami młodzieży. Dotyczą one przede wszystkim rozwoju kompetencji społecznych. Fundacja zaprasza dyrektorów, nauczycieli do korzystania z jej pomocy.